pożyczka na spłatę długów

Pożyczki oddłużeniowe to jedno z rozwiązań charakterystycznych dla oferty szeroko rozumianego sektora pozabankowego. Określenie „szeroko rozumiany” bynajmniej nie zostało tutaj użyte na wyrost, ponieważ dostępna oferta jeżeli chodzi o takie rozwiązania, jak pożyczka na spłatę długów będzie odnosić się do kilku różnych produktów pożyczkowych oferowanych przez podmioty o odmiennym statusie prawnym.

Powyższe informacje mają fundamentalne znaczenie z perspektywy interesów oraz bezpieczeństwa klienta szukającego pożyczek oddłużeniowych. Kolejna istotna kwestia to sam mechanizm działania typowy dla takich rozwiązań, jak pożyczka na spłatę zobowiązań. W praktyce tego rodzaju formy finansowania często są błędnie identyfikowane jako pozabankowy odpowiednik kredytów konsolidacyjnych. W rzeczywistości model działania w przypadku pożyczki na oddłużenie w żaden sposób nie przypomina kredytu konsolidacyjnego.

Co więc przede wszystkim warto wiedzieć na temat pożyczek oddłużeniowych? W jakich warunkach można uzyskać tego rodzaju finansowanie oraz na co przede wszystkim należy uważać sprawdzając dostępne oferty? Postarajmy się udzielić odpowiedzi na powyższe pytania.

 Pożyczka na spłatę zobowiązań: najważniejsze informacje

Co do zasady, takie rozwiązania jak pożyczka na spłatę pożyczki czyli według bardziej popularnej nazwy „pożyczka oddłużeniowa” będzie dotyczyć ofert pochodzących z trzech różnych segmentów:

  • Instytucji pożyczkowych, czyli pozabankowych pożyczkodawców widniejących w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych przy KNF.
  • Tzw. parabanków pożyczkowych, czyli firm udzielających pożyczek na zasadzie omijania przepisów polskiego prawa
  • Pożyczek prywatnych

Nie trzeba chyba tłumaczyć, że korzystanie z dwóch ostatnich wariantów wiąże się z naprawdę dużym ryzykiem dla klienta. Pożyczka na spłatę zobowiązań zaciągnięta w parabanku pożyczkowym lub u prywatnego pożyczkodawcy może odznaczać się naprawdę dużymi kosztami, znacząco przekraczającymi limity ustanowione w zapisach Ustawy o Kredycie Konsumenckim. Kolejne istotne ryzyko to rzecz jasna możliwość występowania w umowie pożyczkowej różnego rodzaju niedozwolonych klauzul lub zapisów.

Wniosek? W sytuacji, kiedy potrzebna jest nam pożyczka oddłużeniowa w pierwszej kolejności należy sprawdzić ofertę podmiotów, które posiadają status instytucji pożyczkowych. Korzystanie z usług parabanków lub pożyczkodawców prywatnych powinno stanowić ostateczność, po którą sięgamy dopiero wówczas, kiedy inne, bardziej bezpieczne opcje okazały się niedostępne.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Bez wątpienia istotną informację na temat takich rozwiązań, jak pożyczka na spłatę pożyczki czyli pożyczka oddłużeniowa stanowi fakt, iż ten rodzaj zobowiązania co do zasady będzie wymagać dodatkowej gwarancji spłaty ze strony klienta. Co to oznacza w praktyce? Najpewniej instytucja pożyczkowa zażąda od nas ustanowienia zastawu nieruchomości lub też ruchomości(np. samochodu). Inną opcję może stanowić przystąpienie do umowy o pożyczkę drugiej osoby, czyli gwaranta. Nie jest to żelazną regułą, jednak uzyskanie pożyczki na oddłużenie bez dodatkowego zabezpieczenia najczęściej okazuje się bardzo trudne.

5/5 - (1 vote)

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *