Coraz więcej osób decyduje się nie tylko na założenie konta w banku, ale i wyrobienie karty kredytowej.Tylko w drugiej połowie 2017 roku w Polsce było niemal 6 mln kart kredytowych. Czy rzeczywiście warto posiadać kartę kredytową?
Karta kredytowa – czym jest?
Karta kredytowa jest kartą płatniczą, której wydanie ma związek z przyznaniem przez bank limitu kredytowego. Operacje wykonywane przez posiadacza karty kredytowej są rozliczane zgodnie z przyznanym limitem. Z każdą kartą związany jest również okres bezodsetkowy. Tym samym, jeśli właściciel karty spłaci całe zadłużenie w danym terminie, nie musi zapłacić odsetek od tzw. kredytu kartowego. Dotyczy to jednak tylko transakcji bezgotówkowych. Od transakcji gotówkowych odsetki trzeba zapłacić zawsze.
Limit kredytowy i okres bezodsetkowy – co to takiego?
Limit kredytowy to maksymalna kwota środków, do której wysokości można się na danej karcie kredytowej zadłużyć. Ustalana jest ona indywidualnie dla każdego klienta na podstawie wysokości jego dochodów czy dotychczasowej historii kredytowej.
Okres bezodsetkowy to okres, w którym bank nie nalicza odsetek z tytułu zadłużenia kartą kredytową. Jeśli dana osoba spłaci w tym czasie zadłużenie, nie musi płacić odsetek. Na ogół okres bezodsetkowy trwa 52-58 dni. Składa się one z okresu rozliczeniowego, na ogół miesięcznego i 20-25 dni na spłatę zadłużenia. Okres bezodsetkowy dotyczy jednak tylko transakcji bezgotówkowych. Tym samym kartą kredytową nie opłaca się wybierać gotówki z bankomatu. Te transakcje są bowiem oprocentowane od samego początku. Do tego należy doliczyć także prowizję kwotową czy procentową od wypłaty. Zadłużenie na karcie kredytowej można spłacić w całości lub w części.
Koszty w przypadku korzystania z karty kredytowej
Osoby, które spłacają zadłużenie terminowo i nie wykonują transakcji gotówkowych mają do dyspozycji nieoprocentowany kredyt na ważne wydatki. Jednak te, które do tych zasad się nie stosują muszą liczyć się z koniecznością zapłaty odsetek. Oprocentowanie kart kredytowych na ogół wynosi 10% w skali roku. Odsetki naliczane są od całości zadłużenia, które cały czas rośnie.
Niektóre banki wprowadziły również opłaty miesięczne za korzystanie z karty kredytowej. Często pierwszy okres jest bezpłatny, ale potem trzeba już wykonać określoną liczbę transakcji o danej wartości. Opłata za użytkowanie karty bywa dość zróżnicowana i wynosi od kilkudziesięciu do nawet 1000 złotych. Jeśli szukasz alternatywy sprawdź oferty firm pozabankowych.
Czy warto korzystać z karty kredytowej?
W Polsce jest coraz więcej kart kredytowych, jednak liczba ta wciąż nie jest zbyt imponująca. Wiele osób obawia się bowiem kart kredytowych z uwagi na dość zawisły sposób naliczania odsetek i opłat. Jednak w przypadku terminowego spłacania zadłużenia nie ma się czego bać. Co więcej, posiadanie karty kredytowej może pomóc w budowie pozytywnej historii kredytowej.
Kartę kredytową warto posiadać, ale należy spłacać zadłużenie w terminie, aby uniknąć wysokiego oprocentowania. To specyficzna forma nieoprocentowanej pożyczki na wydatki bieżące.
Teresa