pożyczki prywatne

Pożyczanie pieniędzy od osób prywatnych stało się ostatnio bardzo popularne i nabrało nieco innego wymiaru, a wszystko to za sprawą powszechnej dostępności internetu. To tam znajdują się setki ogłoszeń osób prywatnych, w których pojawiają się kuszące propozycje zaciągnięcia pożyczki w różnych wariantach. Czy warto zdecydować się na ten rodzaj pożyczek pozabankowych? Czy pożyczki prywatne są bezpieczne?

Regulacje prawne dotyczące pożyczek prywatnych

Pożyczki prywatne to pożyczki niekontrolowane przez wyspecjalizowaną instytucję, ale regulowane przez ustanowione prawo, a w szczególności przepisy nowelizowanej wielokrotnie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku – Kodeks cywilny. Co prawda, w przypadku pożyczek prywatnych do relacji między pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą nie mają zastosowania przepisy ustawy o kredycie konsumenckim. Jednak Kodeks cywilny wprowadza szereg podstawowych ram prawnych, w pełni wystarczających do udzielania i zaciągania pożyczek pomiędzy osobami, z których żadna nie jest instytucją pożyczkową w rozumieniu ustawy o kredycie konsumenckim.

Pożyczki prywatne – kto pożycza i komu?

Pożyczanie pieniędzy wśród rodziny czy znajomych nie jest niczym nowym. Internet upowszechnił pożyczki od osób całkowicie obcych i jest to rozwiązanie, z którego najchętniej korzystają osoby w trudnej sytuacji finansowej.

Kto udziela pożyczek prywatnych?

Pożyczkodawcą pożyczek prywatnych może być osoba fizyczna, która nie posiada firmy. Może jednak prowadzić działalność gospodarczą. Nie jest jednak instytucją pożyczkową. Pieniądze, które pożycza, stanowią jego własność i ryzyko związane z udzielaniem pożyczek nie ciąży na klientach. W rzeczywistości dla pożyczkodawcy pożyczenie pieniędzy to okazja do pomnożenia swojego kapitału. Zarobkiem są dla niego wszelkie koszty okołopożyczkowe. Prywatni pożyczkodawcy określani są mianem prywatnych inwestorów.

Kto korzysta z ofert pożyczek prywatnych?

Po pożyczki prywatne zwracają się najczęściej te osoby, które spotkały się z odmową co do pożyczenia gotówki w banku, SKOK-u. Brak sztywnych zasad sprawia, że oferta może zostać dopasowana do indywidualnej sytuacji pożyczkobiorcy. Chociaż koszty pożyczek prywatnych sprawiają, że nie jest to opłacalne rozwiązanie, dla wielu może okazać się bardzo pomocne.

Na co zwrócić uwagę, aby zaciągnięcie pożyczki prywatnej było w pełni bezpieczne?

  • Umowa. Jeśli wartość pożyczki przekracza 1000 zł, zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego niezbędne jest sporządzenie pisemnej umowy, której treść stanowi podstawę wszczynania sporów i stanowi swego rodzaju zabezpieczenie dla obu stron. Pożyczkobiorca powinien dobrze zaznajomić się z jej treścią.
  • Celowość zaciągnięcia pożyczki. Ciężko o naprawdę korzystne pożyczki prywatne, zresztą pożyczki z założenia korzystnymi nie są. Bezpieczeństwo zaciągnięcia tego rodzaju pożyczki będzie większa, jeśli decyzja o tym zostanie dobrze przemyślana. Być może istnieją inne sposoby na uzyskanie dodatkowej gotówki, np. sprzedaż samochodu.
  • Zdolność do spłaty długu. Osoby zadłużone powinny skrupulatnie przeanalizować domowy budżet, tak aby spłata kolejnego długu była w ogóle możliwa. Zabezpieczenie pożyczek prywatnych zmniejsza ryzyko pożyczkodawcy, w związku z czym nie podejmuje on szczegółowej analizy zdolności kredytowej, co może okazać się tragiczne w skutkach, oczywiście dla samego pożyczkobiorcy.
5/5 - (1 vote)

Comments (2)

  1. Odpowiedz

    Nigdy nie wziąłbym pożyczki prywatnej – takich udzielają najgorsi lichwiarze. Wiedzą, że ktoś kto szuka u nich pożyczki musi być zdesperowany albo głupi i to wykorzystują.

  2. Patryk

    Odpowiedz

    Ernest, bez przesady. Czasem to są normalni ludzie którzy chcą jakoś zainwestować pieniądze zamiast kisić na lokacie

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *