cena pozyczki

Statystyczny Polak ma zaciągnięty kredyt – na dom, mieszkanie, samochód czy bieżące wydatki. Rzadko zdarza się, by całkowicie unikać życia na kredyt, do czego zalicza się nawet korzystanie z rat. Zanim zdecydujemy się na pożyczkę, warto wiedzieć ile będzie ona tak naprawdę kosztować. Czasem jest to bowiem nieopłacalne.

Ile będzie kosztowała pożyczka?

Zanim skorzystamy z zastrzyku szybkiej gotówki, należy dokładnie sprawdzić zapisy podpisywanej umowy. Z pewnością będzie tam mowa o RRSO, którym określona jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Jest to wskaźnik który mówi o tym, ile tak naprawdę będziemy musieli zapłacić za pożyczkę lub kredyt. W Polsce obowiązuje ustawa antylichwiarska, na mocy której maksymalna stopa procentowa nie może przekroczyć czterokrotności obowiązującej stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego. Ustawa została wprowadzona w celu ukrócenia nieuczciwych praktyk niektórych firm pożyczkowych.

Kalkulator odsetek

Jeśli RRSO nie mówi nam zbyt wiele, kalkulator odsetek jest metodą na to, by obliczyć całkowite koszty pożyczki. Jest on w stanie precyzyjnie obliczyć wysokość odsetek od konkretnej kwoty na podstawie ustalonej daty spłaty. Kalkulator odsetek pozwala obliczyć koszty do konkretnego dnia – dzięki temu już wcześniej możemy wiedzieć, ile ostatecznie zapłacimy za pożyczkę, jeśli dokonamy spłaty konkretnego dnia. Oczywiście należy znać oprocentowanie pożyczki, które ma decydujący wpływ na ostateczne koszty, które musi pokryć klient.

Czy istnieją darmowe pożyczki?

Okazuje się, że darmowe pożyczki istnieją, są oferowane przez firmy pozabankowe. Zwykle są to tzw. chwilówki, czyli krótkoterminowe pożyczki na niskie kwoty. Bardzo często pojawiają się atrakcyjne promocje, dzięki którym takie zobowiązanie jest darmowe, oczywiście o ile zostanie spłacone w terminie. Haczyk jest jeden – każdy dzień zwłoki generuje bardzo wysokie odsetki, dlatego należy bardzo pilnować terminowości spłaty. Inaczej kwota odsetek szybko przerośnie kwotę udzielonej pożyczki.

5/5 - (1 vote)

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *