Jeszcze niedawno wybór między leasingiem a najmem długoterminowym był oczywisty. Jeśli ktokolwiek decydował się na wynajem, były to osoby fizyczne. Na przełomie ostatnich dwóch lat sytuacja zaczęła się zmieniać. Obecnie coraz więcej firm korzysta z samochodu na abonament. Każda z tych form pozwala na odnowienie firmowej floty, bez konieczności wykupu.
Czy wykup samochodu zawsze jest opłacalny?
Podstawowym argumentem przemawiającym za leasingiem były koszty wykupu. W leasingu są one dużo niższe, dlatego osoby planujące zakup pojazdu po spłaceniu wszystkich rat nie wybierają najmu długoterminowego. Jednak nie zawsze odkupienie samochodu jest korzystne. Biorąc pod uwagę spadek wartości ruchomości już po wyjechaniu z salonu, konieczność opłacenia podatku od sprzedaży, prowizje wliczone w raty i inne koszty, wartość pojazdu znacznie spada w stosunku do ceny wyliczonej przy zakupie.
Dodatkowo sam proces sprzedaży absorbuje czas i wymaga dodatkowych nakładów pieniężnych. Dlatego wykup w celu szybkiej sprzedaży nie wydaje się najrozsądniejszą opcją. Sytuacja zmienia się, kiedy planujemy dalej wykorzystywać samochód do celów firmowych czy prywatnych. Szukasz dodatkowej gotówki? Sprawdź nasz ranking.
Niższe raty
Jeśli nie potrzebujesz auta na własność, chcesz jeździć nowymi, w pełni sprawnymi rocznikami i nie planujesz wykupu możesz znacząco obniżyć raty korzystając z abonamentu samochodowego. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ nie rozkłada się kosztu całego samochodu, jak w przypadku leasingu, a jedynie amortyzuje spadek jego wartości. Samochód po zwrocie, dzięki prężnie działającemu rynkowi wtórnemu, może zostać wynajęty ponownie lub sprzedany. Dla usługodawcy jest to opłacalny biznes, a dla usługobiorcy oznacza mniej kłopotów na głowie.
Koszty dodatkowe
Biorąc auto w leasingu, należy liczyć się z dodatkowymi kosztami, związanymi z ubezpieczeniem, obowiązkowym serwisem i oczywiście paliwem. Pojazd w najmie długoterminowym jest ubezpieczony i ma zapewniony serwis części eksploatacyjnych. Po stronie klienta stoją oczywiście nadal uszkodzenia zawinione. Wszystkie koszty z tym związane są uwzględnione w jednej racie. W praktyce oznacza to, że łatwo zaplanować wydatki.
Co się bardziej opłaca?
Jak widać bezkonkurencyjny do tej pory leasing zyskał silnego przeciwnika. Obie formy użyczenia samochodu mają wady i zalety. Do podstawowych zalet najmu długoterminowego należą:
- niższe raty
- klarowne koszty
- serwis w cenie
- ubezpieczenie OC i AC wliczone w raty
- brak kłopotu ze sprzedażą poleasingową
- możliwość jeżdżenia samochodem wyższej klasy.
Z kolei leasing będzie polecany osobom zdecydowanym na zakup samochodu po okresie leasingowania w celu dalszego użytkowania. W tym wypadku zaletą będzie:
- możliwość robienia dużych przebiegów
- stosunkowo niska cena wykupu
- większy wybór modeli aut.
Decydując się na którąś z form umowy wypożyczenia pojazdu należy brać pod uwagę aktualne tendencje rynkowe i własne potrzeby. Na chwilę obecną oferty abonamentów samochodowych znacząco się poprawiły i warto je uwzględnić nie tylko jako osoba prywatna, ale również jako firma.