płaca minimalnaCo to jest płaca minimalna?

Najniższe dopuszczalne wynagrodzenie za pracę na pełny etat to właśnie płaca minimalna. Jest ona prawnie ustalana przez państwo zgodnie z ustawą z 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. W Polsce ustala się co roku nowe stawki, które określają ile najmniej możemy zarobić za 1 godzinę pracy i za jeden miesiąc pracy w pełnym wymiarze. Co to oznacza? Gdy pracujemy na umowę o pracę w pełnym wymiarze 40 godzin tygodniowo, nie możemy zarabiać mniej niż ustalona płaca minimalna. A co w przypadku umowy-zlecenia? Gdy podpisujemy umowę cywilnoprawną nie obowiązuje zasada minimalnego wynagrodzenia, ale nie możemy za godzinę mieć zapłacone mniej niż ustalona stawka godzinowa.

 

Wynagrodzenie brutto i netto.

Ile wynosi obecnie płaca minimalna? Płaca minimalna od 01 stycznia 2019 roku wynosi 2250 zł, a najniższa możliwa stawka godzinowa  14,70 zł. To są kwoty brutto. Aby dowiedzieć się ile otrzymamy pieniędzy do tzw. ręki musimy odliczyć składki społeczne, składkę na ubezpieczenie zdrowotne i zaliczkę na podatek dochodowy.

Wynagrodzenie brutto – 2250 zł

Składka na ubezpieczenie emerytalne – 219,60 zł

Składka na ubezpieczenie rentowe – 33,75 zł

Składka na ubezpieczenie chorobowe – 55,13 zł

Składka na ubezpieczenie zdrowotne – 174,74 zł

Podatek dochodowy – 133 zł

Wynagrodzenie netto – 1633,78

Składniki minimalnego wynagrodzenia.

Wynagrodzenie minimalne nie jest tożsame z wynagrodzeniem zasadniczym. Oprócz wynagrodzenia netto zalicza się do wymaganej stawki również:

 • nagrody i premie,
 • dodatek za staż,
 • wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy,
 • dodatki wyrównawcze.

Wynagrodzenie minimalne nie obejmuje natomiast:

 • wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych,
 • wynagrodzenia za pracę w porze nocnej,
 • odprawy z tytułu przejścia na emeryturę,
 • odprawy z tytułu przejścia na rentę z powodu niezdolności do pracy,
 • nagród jubileuszowych.

Minimalne wynagrodzenie jest prawnie zabezpieczonym progiem, którego nie może obniżyć pracodawca. Pracownik ma zagwarantowaną wypłatę w określonej minimalnej wysokości. Ale to nie jedyna funkcja minimalnej płacy. Według niej oblicza się wysokości innych świadczeń. Jest więc podstawą od której zależą m.in:

 • dodatek za pracę w godzinach nocnych,
 • minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego,
 • odprawa z tytułu zwolnień grupowych,
 • wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój.

Koszty pracodawcy również rosną, gdy rośnie płaca minimalna. Będzie musiał odprowadzać wyższe składki na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy i FGŚP. Jeśli potrzebujesz dodatkowej gotówki sprawdź nasz ranking chwilówek.

O ile wzrosło najniższe wynagrodzenie w stosunku do roku poprzedniego?

Płaca minimalna w roku 2018 wynosiła 2100 zł brutto, to o 150 zł mniej niż najniższe wynagrodzenie obowiązujące w roku 2019. Stawka godzinowa wzrosła z 13,70 zł w 2018 r. do 14,70 zł w 2019 r. Przeliczając na wynagrodzenie netto w roku 2019 zarobimy na rękę więcej o 103,78 zł.

Najniższe wynagrodzenie jest podnoszone co roku, a wysokość zależy od wielu czynników i konsultacji społecznych. Zawsze jest balansem pomiędzy pracodawcami, a przedstawicielami pracowników czyli związkami zawodowymi oraz rządem.

5/5 - (2 votes)

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *