konto oszczednosciowe

Oszczędzanie pieniędzy „na czarną godzinę” to bardzo dobre rozwiązanie. Nasi przodkowie decydowali się na chowanie dodatkowych środków finansowych w domu, jednak dzisiaj mamy o wiele więcej korzystnych rozwiązań na oszczędzanie. Od wielu lat banki mają do zaoferowania swoim klientom konto oszczędnościowe na bardzo dobrych warunkach. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jakie są korzyści związane z posiadaniem takiego konta. 

Konto oszczędnościowe – pakiet najważniejszych informacji 

Konto oszczędnościowe jest jednym z najlepszych obecnie rozwiązań na bezpieczne zainwestowanie swojej gotówki w banku. Warto jednak wiedzieć o tym, że na ten moment jest tak wiele konkurencyjnych propozycji od różnych instytucji bankowych, że znalezienie najlepszego konta oszczędnościowego dla wielu konsumentów może okazać się karkołomnym zadaniem. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Państwa ten artykuł, w którym tłumaczymy, dlaczego warto posiadać takie konto. 

Każdy, kto zarabia pieniądze, często decyduje się również na to, aby część swoich funduszy zainwestować. Posiadanie oszczędności w czasach kryzysu jest niezwykle istotne. Przechowywanie wszystkich swoich oszczędności w domu nie jest jednak dobrym rozwiązaniem. W ten sposób nie uchronimy naszych środków przed groźną inflacją, dlatego też opłaca się utworzyć rachunek oszczędnościowy, które nieustannie będzie podnosiło wartość odłożonych pieniędzy. O czym w szczególności trzeba pamiętać przy otwieraniu swojego rachunku oszczędnościowego? 

Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe? 

Powyższe pytanie zadaje sobie bardzo wielu Polaków szukających jak najlepszego rachunku oszczędnościowego. Podstawową kwestią, z której należy zdawać sobie sprawę jest fakt, że zysk z tego typu produktów nie jest już tak wysoki jak jeszcze kilkanaście lat temu. Z czego to wynika? Największy wpływ ma na to wysokość stóp procentowych, w tym przede wszystkim stopy referencyjnej. Stopa referencyjna w 2000 roku wynosiła aż 20%, zaś od 8 kwietnia 2020 roku wynosi ona tylko 0,5%. Ten czynnik w ogromnym stopniu wpływa na oprocentowanie rachunków oszczędnościowych. 

Co najpierw trzeba sprawdzić przed utworzeniem rachunku oszczędnościowego w jakiejkolwiek instytucji bankowej?

W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na wysokość oprocentowania danego rachunku. Oczywiście, im będzie ono wyższe, tym lepiej. Oprocentowanie zawsze podaje się w skali roku. W przypadku, gdy planujemy na przykład przechowywać pieniądze na koncie przez 6 miesięcy, wówczas wysokość oprocentowania trzeba podzielić przez 2. Druga niezwykle istotna sprawa to zasady realizowania wypłat z konta.

Mimo tego, iż na rachunek oszczędnościowy można wpłacać środki tak często, jak chcemy, to pod względem wypłat nie ma już takiej wygody. W większości przypadków banki pozwalają na jedną darmową wypłatę w miesiącu, a przy każdej kolejnej trzeba liczyć się z kosztem w wysokości około 5 złotych za realizację przelewu. Ostatnia ważna sprawa przy wybieraniu konta oszczędnościowego to kwota, do której obowiązuje oprocentowanie przedstawione w ofercie. Tutaj dowiesz się więcej o kontach oszczędnościowych. Jeśli potrzebujesz dodatkowych środków a skorzystałeś już z darmowej wypłaty zobacz nasz ranking chwilówek z darmowymi ofertami.

5/5 - (1 vote)

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *