praca

Bezrobocie i praca są jednymi z najbardziej ponadczasowych tematów poruszanych przy najróżniejszych okazach. Dotyczą każdego bądź znacznej większości osób oraz stanowią jeden z najbardziej popularnych problemów – praca jest nie tylko źródłem utrzymania, ale od jakiegoś czasu staje się sposobem uzyskania i utrzymania satysfakcji życiowej. Stąd pojawiają się pytania – na jakie i jak wiele ofert pracy możemy liczyć w nadchodzącym roku? Jakich umiejętności poszukują pracodawcy oraz na co zwracają uwagę podczas procesów rekrutacyjnych? Na jakim poziomie będzie kształtować się bezrobocie w ciągu najbliższego roku? Na te oraz inne pytania znajdziecie odpowiedź w tym artykule.

Bezrobocie w 2019 roku

Bezrobocie w Polsce doszło już do takiego poziomu, w którym przestanie spadać, może nawet delikatnie wzrosnąć. Jednak nie jest to powód do obaw, gdyż bezrobocie na poziomie 3 do 5% jest uznawane za bezrobocie frykcyjne, czyli spowodowane zmianą pracy, miejsca zamieszkania, więc tymczasowe. prognozowana stopa bezrobocia będzie wynosić około 6%, co może być spowodowane zmianami strukturalnymi na rynku pracy. Takie zmiany nie powinny stawać się powodem zmartwień, gdyż stanowią naturalne odwzorowanie zmian zachodzących w gospodarce, co przyczynia się do rozwoju gospodarczego oraz wzrostu płac – pomimo zawirowań gospodarczych będą one stale rosnąć, mimo iż może dziać się to nieco wolniej niż w poprzednich latach.

Poszukiwanie pracy – co i jak?

Jak powszechnie wiadomo – pracy jest mnóstwo! Pracodawcy prześcigają się w poszukiwaniach zarówno wysoko wykwalifikowanych pracowników, jak i osób do wykonywania podstawowych czynności. Pomimo to wiele osób nadal narzeka, że nie może znaleźć wymarzonej pracy. Gdzie jest haczyk? Posady wymagające wysokich kwalifikacji oferowane są przez duże, często międzynarodowe przedsiębiorstwa, których siedziby znajdują się w większych miastach i ich skupiskach, co powoduje problem dostępu do pracy zgodnej z kwalifikacjami dla osób zamieszkujących treny wiejskie oraz mniej uprzemysłowione. Często mają one problemy ze znalezieniem jakiejkolwiek pracy chociaż częściowo zgodnej z kwalifikacjami, a unikając podejmowania się pracy za najniższe krajowe wynagrodzenie narażone są na długotrwałe bezrobocie. Jak temu zaradzić? Dobrym sposobem może być podjęcie decyzji o tymczasowej przeprowadzce w miejsce, w którym nie ma problemu z pracą zgodną z kwalifikacjami. Jak wiadomo, większość firm po zdobyciu doświadczenia i obeznaniu się ze specyfiką pracy na danym stanowisku umożliwia podjęcie pracy zdalnej często nawet w pełnym zakresie godzin. Daje to szansę na pracę w zawodzie z dowolnego miejsca na ziemi. Potrzebujesz gotówki na start w nowym mieście? Zobacz oferty pożyczek na dowód.

Rynek pracownika czy pesymistyczne perspektywy zawodowe?

Pomimo z pozoru negatywnych wiadomości nie warto się martwić o przyszłość zawodową – gospodarka światowa ciągle się rozwija, co powoduje wzrost zapotrzebowania na pracowników o nowych kompetencjach oraz tworzenie nowych zawodów. Każdy, kto pragnie znaleźć pracę, nie powinien mieć z tym dużego problemu.

5/5 - (1 vote)

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *