kredyt hipoteczny

Zaciągnięcie kredytu na zakup własnego domu lub mieszkania to z pewnością jedna z najważniejszych decyzji w naszym finansowym życiu. Zaciągając kredyt hipoteczny decydujemy się przecież na zobowiązanie, które będzie nas comiesięcznie obciążać przez najbliższe 15, 20 czy nawet 30 lat. 

To właśnie z tego powodu jeszcze przed składaniem wniosków kredytowych w bankach warto poznać kilka najbardziej istotnych informacji, dotyczących chociażby tzw. scoringu kredytowego w odniesieniu do kredytów hipotecznych.

Kredyt hipoteczny a ocena zdolności kredytowej

Konsumenci często są przekonani, że w procesie oceny zdolności kredytowej bank bierze pod uwagę tak naprawdę jedynie dwa faktory: wysokość miesięcznych zarobków oraz charakter zatrudnienia. W rzeczywistości sprawa jest rzecz jasna znacznie bardziej skomplikowana. Co więcej, sam fakt posiadania pracy na umowę o czas nieokreślony tak naprawdę jeszcze w żaden sposób nie gwarantuje nam, iż składany przez nas wniosek o kredyt hipoteczny zostanie rozpatrzony w sposób pozytywny.

Co więc bank może brać pod uwagę oceniając naszą zdolność kredytową? W procesie scoringu kredytowego standardowo uwzględnia się cały szereg istotnych czynników, które stanowią dla analityka banku wskazówki dotyczące naszej obecnej sytuacji finansowej a także ewentualnego ryzyka w przyszłości. Pod uwagę będą więc brane między innymi takie faktory, jak nasz wiek, stan cywilny, liczba osób pozostających na naszym utrzymaniu, miesięczne wydatki stałe, miasto a nawet dzielnica miasta, gdzie mieszkamy. Istotną rolę odgrywa także wykształcenie oraz rzecz jasna perspektywy branży, w której pracujemy. To właśnie z tego powodu bardzo często specjalista IT pracujący w ramach umowy zlecenie jest uznawany przez bank za kredytobiorcę bardziej wiarygodnego, niż np. budowlaniec posiadający umowę o pracę na czas nieokreślony. Więcej ciekawych informacji na ten temat można znaleźć pod tym adresem: https://money24.pl/ranking-kredytow-hipotecznych/

Oczywiście, warto także pamiętać, że modele scoringu kredytowego mogą dość znacząco różnić się pomiędzy sobą zależnie od danego banku. To właśnie z tego powodu co do zasady zaleca się korzystanie z dobrego doradcy kredytowego, który objaśni nam specyfikę danego banku oraz będzie zdolny wskazać nam np. gdzie mamy największe szanse na kredyt hipoteczny. Szukasz gotówki na wpłatę własną? Sprawdź oferty pożyczek na raty.

Jak wybrać najlepszą ofertę?

Zaciągając kredyt hipoteczny rzecz jasna w żaden sposób nie należy kierować się wyłącznie wysokością RRSO. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania bowiem w wielu wypadkach okazuje się parametrem wysoce mylącym. Pierwsza i najważniejsza kwestia to rzecz jasna złotówkowa wysokość raty miesięcznej. Warto również sprawdzić całkowity koszt kredytu podawany w zł.

Pewną uwagę warto także poświęcić różnego rodzaju elementom dodatkowym, jak np. dostępność bezpłatnych wakacji kredytowych, co niestety wcale nie stanowi normy w obecnych realiach(sporo banków zamiast wakacji kredytowych oferuje jedynie karencję w spłacie, na dodatek nierzadko obwarowaną różnymi prowizjami i dodatkowymi opłatami). 

5/5 - (1 vote)

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *