konsolidacja

Konsolidacja to inaczej zespolenie. Pojęcie to odnosi się także do zobowiązań finansowych. Ułatwia ono spłatę rat i upraszcza harmonogram ich spłat. To tylko niektóre zalety tej operacji. Na czym dokładnie polega konsolidacja i jakie daje korzyści?

Czym jest konsolidacja długów?
Konsolidację długów warto rozważyć, gdy posiada się kilka zobowiązań w różnych miejscach. To bardzo korzystne rozwiązanie, które umożliwia połączenie kilku kredytów lub pożyczką w jedną spłatę. Upraszczając, zabieg konsolidacji polega na przejęciu wszystkich dotychczasowych zobowiązań przez jedną firmę lub bank. Co, dokładnie może zostać skonsolidowane?

• Kredyt hipoteczny;
• Kredyt gotówkowy;
• Kredyt samochodowy;
• Pożyczki;
• Zaciągnięte limity na koncie;
• Zaciągnięte limity na karcie kredytowej.

Wymienione zadłużenia mogą zostać skonsolidowane w jedną pożyczkę lub kredyt. Możliwość dokonania konsolidacji nie jest zależna od ich kwoty, miejsca ani czasu powstania.

Kiedy można skorzystać z konsolidacji zadłużenia?
Z konsolidacji zadłużenia można skorzystać w każdej chwili, gdy liczba zaciągniętych kredytów, pożyczek oraz innego rodzaju zobowiązań zaczyna przekraczać zdolności finansowe osoby zadłużonej. Warto rozważyć tę opcję również wtedy, gdy zbyt duża liczba zobowiązań zaczyna przekraczać zdolności organizacyjne dłużnika.

W celu rozpoczęcia procedury konsolidacyjnej należy udać się do wybranej instytucji finansowej, która oferuje tego typu usługi. W celu ustalenia wysokości rat oraz harmonogramu spłat, wymagane są dokumenty związane z bieżącymi zobowiązaniami, tj. umowy kredytowe, pożyczkowe, akty własności posiadanych nieruchomości, zaświadczenie o wysokości zarobków. Posiadanie wyżej wymienionych dokumentów uzależnione jest od wymagań danego banku lub firmy pożyczkowej. W drugi przypadku zwykle potrzebna jest mniejsza ilość dokumentów. Niektóre banki umożliwiają konsolidację jedynie kredytów zaciągniętych u konkurencji, inne rozszerzają jej zakres nawet na chwilówki. Na możliwość skorzystania z tej oferty wpływ będzie miała regularność dotychczasowych spłat oraz brak opóźnień w ich regulacji. Korzystniejsze będzie wówczas także oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego.

Korzyści z konsolidacji długów
Konsolidacja długów jest sposobem na wyjście z pętli zadłużenia. Utrata płynności finansowej jest jedną z przyczyn, dla których warto zdecydować się na skonsolidowanie swojego zadłużenia. Zdarza się, że pomiędzy dłużnikiem a pożyczkodawcą dochodzi do nieporozumień. Przejęcie zobowiązań w tej sytuacji okazuje się idealnym rozwiązaniem. Jakie korzyści daje konsolidacja?

• Znika ryzyko zaprzestania spłat zobowiązania. W związku, z czym pierwotny wierzyciel nie musi martwić się o zwrot swoich pożyczonych środków pieniężnych;
• Nowy wierzyciel posiada pełną kontrolę nad zobowiązaniami dłużnika, przez co może szybko zareagować w razie powstania ewentualnych opóźnień w płatnościach,
• Dłużnik otrzymuje szansę na ustalenie nowej, bardziej dogodnej formy spłaty zobowiązania;
• Zebranie wszystkich rat w jedną powoduje zmniejszenie kwoty obsługi zadłużenia. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze mogą pokrywać część długu.

Konsolidacja długów jest wyjściem w sytuacji bez wyjścia. Przed podjęciem tego typu zobowiązania warto prześledzić i porównać ofertę kilku instytucji finansowych. Ułatwi to, wybór najbardziej opłacalnego rozwiązania.

5/5 - (1 vote)

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *