kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które dedykowane jest wszystkim osobom chcącym zakupić mieszkanie, działkę budowlaną lub sfinansować remont domu. Kredyt hipoteczny dostępny jest praktycznie w każdej instytucji finansowej. Wcześniej wystarczy tylko sprawdzić banki, które go oferują. Niestety, jednak z takiej możliwości finansowania nie mogą skorzystać wszyscy. Przed kredytobiorcami wewnętrzna polityka kredytowa stawia szereg warunków.

Zdolność kredytowa

Takie zobowiązanie mogą zaciągnąć tylko i wyłącznie osoby, które posiadają zdolność kredytową. Zdolność kredytowa to potencjalna możliwość spłaty raty kredytu. Jest ona zależna od wielu czynników. Przykładem mogą być dochody (z tytułu np. umowy o pracę czy umowy o dzieło, działalności gospodarczej), comiesięczne zobowiązania (raty kredytów, alimenty i limity na kartach kredytowych) oraz liczba osób w gospodarstwie domowym.

Należy pamiętać, iż banki stosunkowo restrykcyjnie podchodzą do źródeł dochodu. Źródła dochodu przede wszystkim muszą być legalne, czyli opodatkowane i regularne (comiesięczne).

W ostatnim czasie w związku z np. wprowadzeniem podatku bankowego zdolność kredytowa Polaków spadła. Odbiło się to znacząco na dostępności kredytów hipotecznych. Jednak trzeba pamiętać, iż zdolność kredytową można zwiększyć, jeżeli np.

  • zrezygnujemy z kart kredytowych;
  • weźmiemy kredyt z kimś z rodziny;
  • spłacimy wcześniej zaciągnięty już kredyt gotówkowy.

Zdolność kredytową w bardzo łatwy sposób można sprawdzić korzystając z aplikacji internetowych.

Nieruchomość i jej wartość

Od potencjalnego kredytobiorcy bank wymagał też będzie nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem kredytu hipotecznego. Bardzo ważną rolę przy zaciąganiu zobowiązania jest jej wartość. Jest ona określona przez rzeczoznawców majątkowych. Właśnie na podstawie wyceny bank będzie wiedział, czy kwota, o którą wnioskuje kredytobiorca jest kwotą adekwatna do wartości nieruchomości (tzw. współczynnik LTV – loan to value).

Wycena nieruchomości odbywa się zwykle już po wstępnej decyzji kredytowej. Dokonuje ją bank albo zewnętrzny rzeczoznawca majątkowy. W pierwszej sytuacji potencjalny kredytobiorca nie jest obciążany jej kosztami, jednak usługi zewnętrznego eksperta mogą być związane już z obciążeniem finansowym.

Należy liczyć się z tym, iż bank na podstawie wyceny specjalisty udzielić może niższego kredytu hipotecznego. Brakuje ci pieniędzy na dokończenie formalności?, zobacz oferty firm pozabankowych.

Cel kredytu hipotecznego

Wnioskując o kredyt hipoteczny trzeba pamiętać, iż udzielany jest on, podobnie jak kredyt mieszkaniowy, pod określone cele, które bardzo szczegółowo precyzują poszczególne banki. Kredytobiorca musi zawsze zapoznać się z wytycznymi danej instytucji finansowej.

Jeżeli cel kredytu hipotecznego nie będzie akceptowany przez dany bank to wówczas kredytobiorca nie otrzyma środków na realizację. W takiej sytuacji warto zapoznać się z ofertami różnych instytucji (ich cele szczegółowe mogą różnić się pomiędzy sobą).

Podsumowanie- warunki uzyskania kredytu hipotecznego

Kiedy chcemy uzyskać kredyt hipoteczny to musimy skupić się na następujących rzeczach:

  • zdolności kredytowej,
  • kupowanej nieruchomości oraz
  • parametrach danego kredytu.
5/5 - (1 vote)

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *